Présházból tiny house - így készült a Stüble Présház
Meggyőződésem, hogy a jelenlegi ökológiai, gazdasági, szociális és ezekkel összefüggő egyéb problémákat a fogyasztás ésszerű csökkentésével lehet, kellene megoldani. A minimalizálás egyik fontos eleme a lakhely és az ezzel kapcsolatos költségek, kibocsátás racionalizálása. Családi körülményeim megváltozása után egy éven keresztül tudatosan teszteltem, mennyire élhető 1-2 személy számára egy 35 m2-es, korszerű lakás. Meglepődtem az eredményen - néhány ezer forintos rezsi, heti 1-2 órányi takarítással, karbantartással tiszta otthon. Hosszú idő után azt éreztem, az ingatlanom van értem és nem fordítva. A lakástól alig 10 percnyi kerékpárútra volt emellett egy biokertem, ahol kertészkedtem, kísérleteztem emelt ágyásokkal, Hügelkultur ágyásokkal, mélymulccsal, süllyesztett melegházzal, komposzt toalettel és sok minden mással. Arra gondoltam, ésszerű lenne a lakhatást, a kertészkedést és élelemtermelést egy helyen, lehetőség szerint csendes, nyugodt, természetközeli környezetben megoldani. E gondolatok jegyében kezdtük a Stüble építési munkálatait 2021. tavaszán.
A somogyhárságyi pincesor déli része szerelem volt első látásra. Szerencsére két jó állapotú zártkert is eladó volt akkoriban. Mezei Feri bácsiék kertjében megismerhettük a szőlőművelés és borkészítés alapjait, Balogh Feri présháza pedig remek alapanyag volt egy tiny house kialakításához.
A présház 9*5 méter bruttó méretű, de a vastag téglafalak miatt a nettó alapterület 35 m2. A présház pont 100 éves volt a munkák kezdetekor és korrekt állapotú, de belül kissé nedves, lakhatásra nem alkalmas. Az alábbi képeken látható az eredeti állapot.
A tetőszerkezet és héjazat felújítása nemrég történt, kifejezetten tetszett a mohás, szürkés cserép, különben is egy életre megtanultam, az "ingyen" csornai hódfarkú igen drága mulatság. Az első és legfontosabb feladat a teljeskörű szigetelés volt. Méterenként szedtünk ki két-két sor téglát a padlószinten és a falakat körben alászigeteltük. A teljes aljzat szigetelést kapott.
A belső teret úgy tettük világossá és szellőssé, hogy a födém déli felét eltávolítottuk és csak a gerendákat hagytuk meg. Két tetősík ablak került a nappali fölé, új egyedi nyílászárók készültek és jelentősen megnőtt a bejárati ajtó magassága is. Egy zalai kirándulás alkalmával tetszett meg a sápadt zöld szín (pale green - RAL6021), ez lett az új ablakok, ajtók, a terasz és spaletták színe.
A belső munkálatok során kiderült, hogy a vakolat nem bírja a terhelést, ezért azt teljes egészében cserélni, erősíteni kellett. Így viszont újszerű és esztétikus a falak megjelenése és illeszkedik az új tetősík gipszkarton falazatához is. Az új tetősík és födém is kapott szigetelést.
Természetesen minden közművezeték új. A faluban nincs vezetékes gáz és az energiaellátást megújuló forrásokból kívántuk megoldani. A használati melegvizet villanybojler szolgáltatja, a fűtésről-hűtésről hőszivattyú, a konyhában távvezérelhető konvektor, a fürdőben pedig elektromos törölközőszárító gondoskodik. Tartós áramkimaradás esetére telepítettünk egy 9 kw teljesítményű sparheltet, amivel fűteni, sütni és főzni egyaránt lehet.
A házikó több tekintetben is progresszív. A közműrendszert úgy alakítottuk ki, hogy elkülönítve kezeljük a barna (WC) és a szürke vizet (minden egyéb - fürdővíz, mosogatóvíz). Ez utóbbi a tetőkről összegyűjtött esővízzel együtt egy külön aknába kerül. A Stüblében kizárólag környezetbarát tisztítószereket használunk, a szürke víz így kiválóan alkalmas a házikó mögött kialakított kert, veteményes és gyümölcsös öntözésére. A tavalyi intenzív esőzések során többször egyszerre 2 m3 esővíz gyűlt össze az aknában és a ház szürkevízével együtt ez bőven elegendő volt a száraz időszakok áthidalására.
Másrészt rendbe tettük az egykori pincét, amely a nappaliból közelíthető meg. A pince egy speciális csőrendszer segítségével folyamatosan átszellőzik, a lejáratot pedig alászigeteltük. A pince érdekessége, hogy löszbe vájt és nem falazott, igény szerint akár bővíthető is. 4 méter mélyen található, állandóan 10-12 fok hőmérsékletű, igazi túlélő kincsestár.
Az épület külsejének felújításakor törekedtünk az eredeti homlokzati megjelenés és díszítések megőrzésére. A déli (bejárati) homlokzat egységesen fehér lett, koszerű lábazattal, de maradtak az ablakok körüli elemek. A keleti és északi homlokzat a téli tapasztalatok alapján azonban külső szigetelést kapott, így ott az eredeti téglafalazat már csak részben látható.
A nyugati oldalon a házikó egy 20 m2-es fedett terasszal bővült. Fantasztikus élmény itt kezdeni a napot, szemlélve a kertet, a kert mögött kezdődő erdőt és saját borunkat kóstolgatva fürkészni a naplementét.
A házikó új alaprajzának kialakításakor, berendezésekor egyszerű, hatékony, de minőségi és tartós megoldásokat alkalmaztunk. Szerettük volna, ha a „retro“ külsőhöz modern belső infrastruktúra társul. Ennek megfelelően nem helyeztünk át falakat, a konyha és a fürdő a lehető legközelebb vannak egymáshoz (csökkentendő az épületgépészét költségeit), a hálófülkét pedig nem fallal, hanem a jól bevált ikeás Billy polcokkal határoltuk. A végeredmény egy minimalista garzon némi loftos beütéssel a természet lágy ölén.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése