A somogyhárságyi pincesor

A XIX. század végétől a somogyhárságyiak a falutól nyugatra elhelyezkedő dombvonulaton folyamatosan szőlőt és gyümölcsöst telepítettek. A keskeny, gyakran mindössze 9-10 méter széles, de hosszú telkek nyugati-délnyugati tájolásúak, a szőlő kedveli ezt a fekvést és a kissé agyagos - löszös talaj is segítette a bor alapanyagának gyors elterjedését a Rózsahegyen. Az 1970-es évekig meghatározóak voltak a direkttermő fajták, főleg a Noah, az Othello, a Delavári és az Elvira. Mivel ezeknek a fajtáknak a gyökere a filoxérának (szőlőgyökértetű), levélzetük és termésük pedig a gombaféléknek többé-kevésbé ellenáll, a vegyszerek felhasználása is korlátozott volt a hegyen. Ezt követően sok ültetvényt kivágtak, műveletlenül hagytak, vagy oltott, elsősorban borszőlő fajtákra cseréltek.


Az 1920-as évektől sorban emelkedtek a pincék és présházak a rózsahegyi út mentén. 20-40 m2 közötti, egyszintes épületek, jellemzően téglából, vagy vegyes falazattal. A présházakból megközelíthetők a borospincék, amelyeket löszbe vájtak. A pincék sokszor a házak északi oldala mögé, a hátsó szomszéd telke alá nyúlnak. Az idősebb falubeliektől megtudtuk, hogy a szőlőművelés, a szüret, a borkészítés régebben igazi családi esemény volt, de maguk a pincék is kalákában, jókedvű éneklés, borozgatás közben épültek. 


Mi tavasz óta, Mezei Feri bácsitól vásárolt telken és az ő felügyelete mellett szőlészkedünk, az építési munkák szünetében metszettünk, kacsoltunk, kötöztünk és augusztus vége - szeptember közepe között 2 hullámban szüreteltünk. Kellemes, üde, gyümölcsös lett a fehérborunk, a vörös még alakul, a téli hónapokban nagyszerű forralt bort főztünk belőle. Büszkék vagyunk a szőlő- és törkölypálinkánkra is, amelyek a mozsgói Üstökös Pálinkaház közreműködésével készültek.


A pincesor a faluból a Magyarlukafa - Vásárosbéc felé vezető úton közelíthető meg gépkocsival, de több föld-, vagy gyalogút vezet fel a faluból is. Ezek közül talán a legszebb a templom déli oldalán induló, meredek ösvény, amely a temetőn keresztül vezet fel egészen a kilátóig. A templomot elhagyva, a temető előtt érdemes néhány percre megállni, gyönyörű a kilátás a településre és a környező vidékre. A pincesor a Természetjáró magazin egyik zselici kerékpártúrájának is része :

https://www.termeszetjaro.hu/hu/tour/kerekpartura/toeroek-emlekek-koezoett-a-zselic-labainal/47971671/

A pincesor hossza mintegy 1,5 kilométer, kényelmes, 35-40 perces sétával végigjárható, egy órás programba a kilátó is belefér.




Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

A Stüble Vendégházak megközelítése

Látnivalók a környéken sorozat – fél óra alatt elérhető helyszínek

Látnivalók a környéken sorozat – 15 perc alatt elérhető helyszínek